Održano 33. izdanje tradicionalnog Plitvičkog maratona!

Vikend 33. Plitvičkog maratona je iza nas – vjerujemo da se dojmovi s našeg najzelenijeg maratona još uvijek nisu u potpunosti slegli i da vas još uvijek drži pozitivno trkačko raspoloženje. Kako i ne bi, kad malo tko može ostati ravnodušan pored ljepote gustih šuma i prozirno-plavih jezera i slapova našeg najstarijeg nacionalnog parka. Kad k tome još dodamo i trčanje, učinak je dvostruk!

Vikend na Plitvicama počeo je još u petak kada se otvorio maratonski expo, a prvi trkači pristigli po svoje startne pakete. Subota je bila rezervirana za utrku na 5 kilometara, kao i brojne dječje utrke. U utrci na 5 km slavio je prošlogodišnji pobjednik, Ante Živković, dok je u ženskoj konkurenciji najviše postolje pripalo Šibenčanki Radmili Maksimović.

M                                                                               Ž

1. Ante Živković – 16:53                                        1. Radmila Maksimović – 20:36
  2. Ilija Milenković – 17:21                                      2. Maja Urban – 20:59
  3. Tomislav Kopač – 17:27                                    3. Silvia Šimunović – 21:48

Na kraju dana, svojim koncertom počastila nas je i dobro razgibala splitska grupa TBF. Nadamo se da su se svi uspjeli malo opustiti i uhvatiti dobar ritam za polumaraton i maraton koji su ih očekivali idući dan!

Nedjeljno (polu)maratonsko jutro osvanulo je vedro i sunčano. Iako je trkače očekivao pravi ljetni dan, na Plitvicama je uvijek prisutna i određena svježina koja dolazi s jezera i iz okolnih šuma. Tako je bilo i ove godine, što je sigurno olakšalo trčanje same utrke koja je velikim dijelom zaklonjena od sunca. Maraton i polumaraton startali su istovremeno, u 9 sati. Na startu se našlo više od 1000 trkača i trkačica iz cijelog svijeta – preko 700 njih na polumaratonskoj utrci te više od 300 maratonaca i maratonki! Prvi polumaratonci počeli su pristizati u cilj u Mukinjama već oko 10:15 – pobjedniku Lajosu Berecu trebalo je 1 sat 14 minuta i 14 sekundi za savladavanje polumaratonske staze. Iza njega u cilj je ušao Tamas Nagy, u vremenu 1:14:24, a treći je bio Goran Grdenić, prvi hrvatski trkač, s rezultatom 1:16:49. Kod žena je slavila naša Nikolina Stepan s rezultatom 1:26:22! Drugo mjesto pripalo je Tanji Samardžić (1:29:37), dok je treća bila Zita Kovacs (1:32:49).

M                                                                                           Ž

1. Lajos Berec – 1:14:14                                                     1. Nikolina Stepan – 1:26:22
  2. Tamas Nagy – 1:14:24                                                    2. Tanja Samardžić – 1:29:37
  3. Goran Grdenić – 1:16:49                                                3. Zita Kovacs – 1:32:49
  4. Antun Rudolf Pavelić – 1:16:50                                      4. Lucija Šćur – 1:35:39
  5. Krešimir Balaško – 1:18:30                                             5. Csabane Csornyei – 1:35:50

Maraton je završilo 326 maratonaca i maratonki, na čemu im od sveg srca čestitamo! Svatko tko uspješno završi Plitvički maraton zaslužuje posebnu pohvalu i divljenje u trkačkim krugovima! Zbog zahtjevne konfiguracije staze i ljetnih uvjeta potrebno je trčati pametno i odmjereno, a najbolji u tome bili su ove godine Hosea Kiplagat Tuei iz Kenije i Matea Matošević Hačić iz Hrvatske! Hosea Kiplagat Tuei prošao je ciljem u vremenu 2:36:57. Iza njega stigao je njegov sunarodnjak Moses Kipruto Kibire, u vremenu 2:41:50, a treći je bio hrvatski trkač Milorad Vojvodić, s rezultatom 2:48:55. Matea Matošević Hačić osvojila je prvo mjesto u ženskoj konkurenciji s vremenom 2:55:29. Druga žena u cilju bila je Kenijka Hellen Jepkosgei Kimutai (2:58:56), dok je treće mjesto pripalo Nikolini Šustić Stanković (2:59:34).

Maraton u štafetama najbrže je savladala ekipa Neretvani i to u vremenu 2:55:08.

33. Plitvički maraton bio je ujedno i prvenstvo Hrvatske u maratonu (pojedinačno i ekipno). Na PH poredak maratonaca/ki bio je slijedeći:

1. Milorad Vojvodić – 2:48:55                                           1. Matea Matošević Hačić – 2:55:29
  2. Goran Murić – 2:55:05                                                   2. Nikolina Šustić Stanković – 2:59:34
  3. Dejan Radanac – 2:58:37                                               3. Marija Vrajić – 3:05:15

U ekipnom poretku naslov prvaka u obje konkurencije osvojio AK Sljeme. U muškoj konkurenciji drugo mjesto pripalo je AK Forca, a treće AK Dubrovnik. Kod žena drugo mjesto osvojila je ekipa AK Dubrovnik te treće mjesto AK Maksimir.

Ovim putem zahvaljujemo našem partneru i glavnom pokrovitelju Javnoj ustanovi Nacionalni park Plitvička jezera.

Uz njih, utrku su sponzorstvom podržali: FORD, Intersport, Coca Cola, Samsung, Ožujsko pivo, Electrolux, GRAWE, Dukat, Natural Wealth, GARMIN, Hrvatski atletski savez, Pekara Tušak, TZ općine Plitvička Jezera, Komunalac d.o.o., Općina Plitvička Jezera. Medijski partneri su i ove godine 3sporta.com, Sportske novosi, Lika Online i HRT Radio drugi program.

Čestitamo svim trkačima i trkačicama te novopečenim državnim prvacima!

Rezultate pogledajte na stranici utrka.com. Rezultati državnog prvenstva dostupni su ovdje, a u prvim fotografijama uživajte na 3sporta.com!